Letonya’ya Yatırım İçin Vergi Teşvikleri

17 Ağu    Letonya Genel, Yatırım
Letonya’da Vergi Teşvikleri

Letonya’nın dünyanın yatırım yapılabilir 14. ülke seçilmesinin temel nedenlerinden birisi, yatırımcılara sağlamış olduğu kolaylıklar ve teşviklerdir. Söz konusu teşviklerden birisi de vergi alanındadır. Yatırımcılar, kendi durumlarına göre sağlanan teşviklerden yararlanır. Böylece sermayelerinin çok daha büyük bir kısmını yatırımları üzerinde değerlendirebilir. Peki, Letonya’da yatırım için vergi teşvikleri nelerdir? Oranları ne kadardır? Özel ekonomik bölgeler ve tüm detaylar yazımızda.

 

Letonya’daki Özel Ekonomik Bölgeler (SEZ)

Letonya, girişimcilere işletme kurma desteği sağlarken vergi oranlarında da indirim ve teşvikler sağlamaktadır. Bu ülkede yatırım yapacaklar için farklı şartlara sahip özel ekonomik bölgeler vardır. Bunların sayısı 5 olup, genel şartları benzerdir. Ancak yatırımın türüne bağlı olarak sağlayacakları avantajların farklılık göstereceğinin altının çizilmesi gerekir. Letonya’da bulunan özel ekonomik bölgeler şunlardır:

  • >>> Riga Free Port *
  • >>> Liepaja Free Port *
  • >>> Rezekne SEZ *
  • >>> Ventspils Free Port *
  • >>> Latgale SEZ *

Yukarıda yer alan bölgelerin, konumları hakkında da bilgi verilmesi gerekir. Latgale SEZ, Rusya pazarına açılan bir kapı olarak kabul edilir. Demiryollarının olması ve Rusya’ya yakın olması son derece önemlidir. Rezekne SEZ için de benzer ifadeler kullanılabilir.

Vergi Oranları

Burada bahsedilen özel ekonomik bölgelerdeki yatırımlara; kurumlar vergisi, emlak vegisi, yönetim ücretleri ve stopaj vergisi gibi alanlarda önemli teşvikler sağlanır. Bu teşviklerden öne çıkanlar ise şunlardır: [1]

  • >>> Emlak vergisinde %80’e varan indirimler (Başlangıçtaki %1,5’tan)
  • >>> Kurumlar vergisinde %80’e varan indirimler (Başlangıçtaki %15’ten)
  • >>> Stopaj vergisinde %80’e varan indirimler

Özel ekonomik bölgelerde uygulanan vergi teşvikleri genel olarak bu şekildedir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da İş Kurmak İçin Başlangıç Vizesi Aşamaları

 

Holding Şirket Rejimi Teşvikleri

Letonya’daki yatırımlar için bir şirket kurulması gerekecektir. Bu aşamadan sonra ilgili şirket, holding şirket rejimi üzerinden bazı teşviklerden yararlanabilir. Bu tip teşvikler, vergi cenneti ülke, bölge, kuruluş ve bireylerle yapılan işlemlerde geçersiz sayılır. Teşviklerle alakalı en güncel ve detaylı bilgi için Yatırım Teşvik Bölümü’ne mail yoluyla sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Letonya’daki Diğer Vergi Teşvikleri

Yukarıda belirtilenlerin haricinde Letonya’da daha farklı vergi teşvikleri de vardır. Bunların bazıları direkt teşvik iken, bazıları ise dolaylı teşviklerdir. Bunlara ilişkin bilgiler şu şekildedir:

Letonya’daki Vergi Avantajları

1. Bağış

Letonya’da devlet tarafından finanse edilen bazı kurumlara yapılan bağışlar, kurumlar vergisinde %85’e varan indirimler sağlayabilir.

2. Vergi Erteleme

Vergi teşviklerinden birisi de, mevcut vergi borçlarının ertelenmesidir. Bir işletme veya fabrika, kullanmış olduğu makinaları yenileri ile değiştirdiğinde, bu kapsama alınır ve vergileri ertelenir.

3. Büyük Yatırım Teşvikleri

Letonya’ya 10 milyon Euro’dan daha fazla yatırım yapılacaksa, kurumlar vergisi için indirim talep edilebilir. Yatırım miktarının büyüklüğüne bağlı olarak farklı oranlardan indirim yapılacaktır.

 

SONUÇ

Letonya’daki vergi teşvikleri genel hatları ile bu şekildedir. İlgili teşvikler, dünyanın farklı noktalarından yatırımcıları buraya çeker. Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için son derece olumlu bir ortam olarak ifade edilebilir. Vergi uygulamalarıyla ilgili bağlayıcı hükümlerin sadece Letonya Devleti Gelir İdaresi tarafından verilebileceğini unutmayın!

 

Letonya’da Girişimci Olarak Bütün Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.