Gayrimenkul Yatırımı İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?

21 Eyl    Gayrimenkul
Gayrimenkul Yatırımı İçin En Uygun Zaman

Gayrimenkul yatırımında istediğiniz sonucu almak için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Söz konusu unsurlardan birisi de zamandır. Yatırımınızı herhangi bir zamanda değil, doğru zamanda yapmalısınız. Peki, gayrimenkul yatırımı için en uygun zaman nasıl anlaşılır? Doğru bir yatırım için vereceğimiz bu tavsiyeler kesinlikle sizi tasarruf ettirecek!

Gayrimenkul yatırımı için en uygun zaman, maliyetlerin en düşük olduğu dönemlerdir. Bunun için kredi faizleri, ipotek masrafları, gayrimenkul fiyatları ve benzer unsurlar dikkate alınmalıdır. Böylece en doğru zaman tespit edilebilir. Gayrimenkul yatırımında doğru zamanı etkileyen hususlardan öne çıkanlar aşağıda yer almaktadır.

 

Gayrimenkul Alımında Doğru Zamanı Etkileyen Unsurlar

Fiyat İndirimleri

Gayrimenkul sektöründe bir süreklilik söz konusudur. Bazı yatırımcılar ellerindeki mülkleri çıkarmak isterken, bazıları ise yeni mülklere yatırım yapmak ister. Yani sürekli bir alım-satım durumu olduğu söylenebilir. Ancak bazı dönemlerde alım-satım durumlarında ciddi bir azalma yaşanabilir. İşte böyle zamanlarda, mülkünü farklı nedenlerden dolayı satmak zorunda kalan yatırımcılar, fiyatları aşağıya çekecektir.

Satılık olan gayrimenkulleri düzenli olarak takip ederseniz, fiyatların nasıl değiştiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Fiyatı aşağıya çekilen mülklerin, satış baskısında olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle mülkler için daha kolay pazarlık yapabilir ve fiyatlardan ekstra indirimler isteyebilirsiniz. Bahsedilen durum genellikle kış dönemlerinde yaşanır.

Gayrimenkul Alımında Fiyat İndirimleri

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da Yatırım İçin Vergi Teşvikleri

 

Rekabet Düşüklüğü

Hangi sektörde olursa olsun, talep ne kadar fazlaysa fiyatlar o kadar yüksektir. Yani bir alanda rekabet varsa, fiyatların artması kaçınılmazdır. Bundan dolayı gayrimenkul yatırımlarınızı yaparken, düşük rekabetin olduğu dönemleri seçmelisiniz.

Yaz aylarında insanların gayrimenkullere olan ilgisi çok fazladır. Bu tür dönemlerde rekabetten dolayı fiyatlar artar. Ancak Aralık, Ocak ve Şubat aylarında rekabet çok düşüktür. Bu dönemlerde insanlar gayrimenkullere çok az yönelirler. Dolayısıyla da rekabet ciddi anlamda düşer. Böylece sizin için bir fırsat ortaya çıkar.

 

Satılmayan Evlerin Maliyetleri

Özellikle kış döneminde gayrimenkul satışlarında ciddi bir durgunluk yaşanır. Satıcılar, gayrimenkullerin giderlerini bu dönemde de ödemeye devam ederler. Dolayısıyla da satılmadığı her gün, gayrimenkuller satıcılara maddi anlamda zarar verir. Satıcılar ise bu tür gayrimenkullerden bir an önce kurtulmak isterler. Böyle gayrimenkuller için daha rahat pazarlık yapılabilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da Emlak Vergisi ve Muafiyetler

 

Neden Kış Aylarında Gayrimenkul Yatırımı Yapmalısınız?

Yukarıdaki maddeler incelendiğinde, gayrimenkul yatırımı için en uygun zamanın kış mevsimi olduğu söylenebilir. Kış mevsiminin sağlamış olduğu diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Gayrimenkul Yatırımı İçin En Uygun Zaman Neden Kış Ayları?

  • Her ne kadar bu dönemde yatırım yapılacak gayrimenkul sayısı az olsa da, satılık olanlarda pazarlık payı çok yüksektir.
  • Bu dönemde yatırım için gayrimenkul alan kişi sayısı çok azdır. Rekabetin düşük olması, fiyatların kendiliğinden aşağıya inmesine neden olur. Üstelik Letonya gibi ülkelerde gayrimenkul yatırımı yaparsanız, oturum izni avantajınız da olacaktır.
  • Kış mevsiminde taşınmak oldukça zordur. Bundan dolayı insanlar evlerini değiştirmek istemezler. Söz konusu durum, talebin azalmasını ve fiyatların düşmesini sağlar.
  • Noel, insanların iyi niyet duygularının arttığı bir dönemdir. Gayrimenkul satıcıları, Noel etkisi ile taleplerinize daha olumlu yaklaşabilir.
  • Satıcılar, takvim yılı kapanmak üzereyken vergi avantajlarından yararlanmak için evlerini bir an önce satmak isteyebilir. Bunun için ise fiyatları aşağı çekebilirler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da Gayrimenkul Alarak Oturum İznine Sahip Olun

Kış mevsimi gayrimenkul yatırımları için en uygun dönemdir. Ancak bu dönemde istediğinizi bulamazsanız, yatırımlarınızı bahar döneminde de yapabilirsiniz. Paskalya Bayramı’ndan hemen sonraki dönemde emlak piyasası hafiften kıpırdamaya başlar. Böylece seçenekleriniz artar. Ancak olabildiğince hızlı hareket etmeniz ve fiyatlar tam olarak yükselmeden yatırımlarınızı yapmalısınız. Eğer geç kalırsanız, fiyatlar ciddi anlamda yükselebilir. Dolayısıyla uygun zamanı kaçırmış olursunuz.

 

Letonya’da Gayrimenkul Alırken En Uygun Fiyatları Yakalamak ve Bütçenizden Tasarruf Etmek İçin Aşağıdaki Formu Doldurun!