Letonya’da Gayrimenkul ( Ev) Satın Alarak Oturum İznine Hak Kazanmak

22 Tem    Gayrimenkul

Diğer adıyla Letonya Cumhuriyeti (Latvijas Republika) bu ülke 18 Kasım 1918 yılında kuruldu.  1920 yılında beri diğer ülkeler tarafından tanınmasına rağmen Nazi Almanya’sı (1941-1945) ve Sovyet Rusya (1940-1941, 1945-1991) tarafından uzun süre işgal altında kaldı. SSCB’nin parçalanmasıyla birlikte 21 Ağustos 1991 yılında tekrar bağımsızlığını ilan etti. 2004 yılında da Avrupa Birliği’ne (EU) ve NATO’ya kabul edildi. Letonya doğa varlıkları ve turistik alanları sayesinde her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır.

 

Emlak piyasası

Uluslararası para fonu verilerine göre Letonya ekonomisi 2016 yılında kriz öncesi seviyelerini geri kazanmıştır ve ekonomik aktivitede benzer bir yükselme, son üç yılda büyümenin hem sayı hem de toplam miktarların kapalı işlemleri. Yatırım ve emlak piyasası Riga ve Jurmala’ya odaklanmaya devam ediyor, genellikle evalım satım gibi olayların büyük çoğunluğu Riga ve Jurmala’da gerçekleşmektedir.

Letonya’da satılık emlak piyasasında genel olarak bakıldığı zaman ortalama alım gücü ve yüksek gelir artışı vardır Letonya kentlerinde emlak piyasası bazı dönemlerde alışılmadık şekilde aktif olmasına rağmen hala daha aktif olan Riga ve Jurmala  bölgesinin faaliyetlerinin arkasında kalmaktadır. Baskın şehirlerinden olan askın şehirlerden Babite ve Baltezers’e satılık segmentteki en büyük alımlar hiç de uzak değildir. Letonya’nın Pieriga bölgesindeki yeni projeler ve bu projelere duyulan büyük ilgi, gelecekte olası bir yatırım hedefini ortaya koymaktadır.

Letonya piyasasına baktığımızda 2017 yılında Letonya’da 2008 yılında bir önceki rekor ile karşılaştırıldığında daha yüksek yatırım hacmine sahip gayrimenkullerin emlak yatırım pazarlarında en aktif yılı olmuştur. Bu dönemde Letonya’da toplam 33 mülk toplamda 312 milyon Euro değerinde satılmıştır bu durum bakıldığında neredeyse “’lik bir artışın olduğu anlamına gelmektedir.2017 yılında yatırım cirosunun payı Litvanya’da perakende satışlarda D, ofislerde A ve Letonya’da satışa sunulanseviyesinde gerçekleşti. Bir değerlendirme yaptığımızda görürüz ki edinilen malın değerine göre, Litvanya ve Amerika ana yatırımcılar da. Letonya’da satılık mülklerin geri kalanını Estonya, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Norveç sermaye şirketlerinden alıcılar çekmiştir.

Letonya ev fiyatları

Emlak fiyatları hakkında bir araştırma yaptığınız zaman en çok emlak piyasasının oluyor Riga ve Jurmala da kentlerinde ev fiyatları 300.000 TL ’den başlayıp 20 milyon liralara kadar çıkmaktadır.

Oturum izni

Birçok ülke, o ülkeden ev aldığınız zaman oturma izni vermektedir fakat bu oturma izni alabilmeniz için bazı şartlar vardır. Ve o Letonya’da bu şartlar sağlandığında oturma izni veren ülkelerden biridir Letonya’nın yabancı yatırımcılar Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında dolaşım izni verdiği uygulamada fiyat kotası ise şöyledir: büyük şehirlerden en az 143.000 Euro kırsal kesimlerden en az 71.500 Euro değerinde ev almanız gerekmektedir.

Peki Letonya’da oturum iznimizin olmasının ne gibi avantajları vardır:

 1. Statü sahibi olmak ve Letonya cumhuriyeti vatandaşlarıyla hemen hemen eşit haklara sahip olmak bu haklardan seçme ve seçilme hakkı ve buna benzer hariçtir.
 2. Oturma izni aldığınızda Letonya Vatandaşı olma yolunda bir adım atmış olursunuz.
 3. Oturma izni aldığınızda aile bireyleriniz veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri beraberinde getirme hakkına sahipsiniz.
 4. Letonya cumartesi sınırları içeresinde sınırsız ticaret ve yatırım hakkına sahipsiniz.
 5. Avrupa birliği ülkeleri ile kıyaslandığında düşük maliyetli yaşam ve düşük maliyetli ticaret şansı vardır.
 6. Letonya cumhuriyeti sınırları içeresinde beş yıl ikamet sonrası isterseniz sınırsız oturma izni alabilme hakkınız var.
 7. Letonya cumhuriyeti sınırları içeresinde çalışma izni.

Yukarıda sıralanan ve daha birçok hakka sahip olmuş olursunuz, bakıldığında Letonya’ da ev almak mantıklı bir karar olabilir.

Şirketimiz Letonya’da ev seçimi konusunda sizlere danışmanlık hizmeti vermektedir. Bütçenize en uygun apartman yada ev seçiminiz, Başvuru evraklarınız, noter satışı, tapu teslimi gibi A dan Z’e servis sağlamaktadır. İhtiyacınız olan belgeler;

– TC Pasaport
– Evlilik belgesi yada evli olmadığınıza dair belge ( E-Devlet den nufus çıktısı alınacak)
– Paranın kaynağı ( Ev almak istediğiniz paranın yasal kaynagının kanıtı)

 

Letonya’da Gayrimenkul Yatırımı ile Tüm Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.

2 Comments

 1. Slm Letonya (Riga) da bir ev alsam (1+1) ortalama kaç Avro öderim.ve o evi kiraya versem gelirim ne olur.tesekkur ederim.

  1. Merhaba Gizem hanım. Riga merkez de içi tadılat edilmemiş evler m2’si 1600-1900 euro dan satılmakta. Ortalama studyo evler 25-45 m2
   Ornegin bir musterımıze merkela iela da aldıgımız 26 m2 1+0 daireyi 45.000 euro ya aldırdık, içine tadilat ve eşya ile 60.000 euro yu buldu. Şu an aylık 450-500 Euro dan yıllık kontrata Airbnb şirketlerine kiralanabiliyor. Eğer kendiniz Airbnb işi yapmak isterseniz ilgili daire örnegi ortalama günlük En kötü sezon 30 euro, iyi sezon 50 euro, en önemli şehir günlerinde 70 euro ya kadar günlük rent fiyatı çıkabilmektedir.

Comments are closed.