Letonya’da Yatırım İçin Adım Adım Şirket Kayıt Süreci

30 Eyl    İş Kurmak
Letonya'da Şirket Kayıt Süreci

Letonya, yüzölçümü bakımından küçük bir ülke olsa da girişimciler için çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Dünyanın pek çok noktasından girişimci çekmesi ve dünyadaki yatırım yapılabilir 14. ülke seçilmesi, bunun en önemli delilidir. Letonya hükümeti tarafından girişimcilere verilen teşvikler, vize konusunda sağlanan kolaylıklar ve çok daha fazlası, girişimciler için çok önemli avantajlardır. Buradaki yetişmiş iş gücü ve pazarlara yakın olan konum da dikkate alındığında, Letonya’da şirket kurmanın oldukça mantıklı olduğu söylenebilir. Peki, Letonya’da şirket kayıt süreci ve aşamaları nelerdir? Bu süreçte sizleri hangi kolaylıklar ve zorluklar bekliyor? Hepsi yazımızda.

 

Letonya’da Şirket Kayıt Süreci

Letonya’da girişimci olmanın avantajları çok fazladır. Siz de bu avantajlardan yola çıkarak, Startup’ınız ile ilgili kararlarınızı kesin olarak almışsanız, girişiminizi hayata geçirmek için ilk olarak şirketinizi kaydettirmeniz gerekir. Bunun için başvuru formu ve diğer belgelerin tamamını Letonya Şirketler Siciline göndermelisiniz. Güncel bilgi için resmi web sayfalarını buradan inceleyebilirsiniz. Gönderdiğiniz belgelerin içinde bankanızdan almış olduğunuz hesap özetinin de bulunması gerektiğini asla unutmayın.

Şirketin kaydedilmesi sürecinde adres bilgisine çok fazla önem verilir. Şirket adresinin Letonya sınırları içerisinde olması gerekir. Ayrıca kullanılacak binanın da sadece şirket işlemleri için kullanılması, istenen bir diğer şarttır. Bunu kanıtlamak için şirketin bulunduğu mülkün sahibinin gerekli izinleri verdiğine dair bir mektup yazmalıdır. Bu mektubu da diğer belgelerin arasında gönderebilirsiniz.

Letonya’da şirket kayıt sürecinde izlenmesi gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar ve bunlara ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Letonya’da Şirket Kayıt Süreci Aşamaları

 

1. Geçici Banka Hesabı Açma ve Sermayeleri Fona Aktarma

Şirket kayıt sürecindeki ilk adımınız, bir banka hesabı açmak olmalıdır. Letonya merkezli bir bankada hesap açmalısınız. Ülkenin en çok tercih edilen bankaları;

  • SEB *
  • Luminor Bankası *
  • Swedbank *

Hesap açmak için ise bizzat bankaya gidebilir, e-imza ile işlemleri yapabilir veya vekalet verdiğiniz üçüncü kişi üzerinden işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Banka hesabı açtıktan sonra şirket için belirlediğiniz öz sermayeyi bu hesaba aktarmanız gerekir. Bu noktada sizin tercihiniz, yatırmanız gereken öz sermayeye etki edecektir. Eğer azaltılmış öz kaynaklı LLC tercih ederseniz, 1€ ile 2.799€ arasında öz sermaye belirlemeniz gerekir. LLC tercihinde en az 2.800€ olma şartı vardır. Transfer için ödeme emrini aldıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da Emlak Vergisi ve Muafiyetler

 

2. Şirketler Siciline Kayıt Olma

Şirketler Siciline kaydolmak için ilgili belgelerin gönderilmesi gerekir. Bu aşamada belgeleri göndermek için farklı seçeneklere sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bunların ilki, bizzat ilgili kuruma giderek belgelerin teslimidir. Belgeleri götürmeden önce bunlardan bazılarının noter tarafından onaylanması gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer e-imza kullanıyorsanız belgelerinizi bu şekilde imzaladıktan sonra  [email protected] aracılığı ile gönderebilirsiniz. E-imza kullanılmasına bağlı olarak bu işlemler için noter onayı istenmez. Yine Latvija.lv adresinden de belgeleri gönderebilirsiniz. Bunun için sisteme e-imza ya da banka hesap bilgilerinizle girebilirsiniz.

Son seçenek olarak da üçüncü bir kişi, sizden almış olduğu vekalet ile ilgili işlemleri tamamlayabilir.

Burada bahsedilen e-imza, sadece Letonya devleti tarafından kabul edilen seçeneklerden olmalıdır. Bunlar; .edoc uzantılı Letonya e-imzası ve .asice uzantılı AB standardıdır.

Şirket Sicili için hazırlanan belgelerin tamamının Letonca olması gerekir. Ancak bu belgelerin İngilizce ile desteklenmesi de gerekebilir. Yapmış olduğunuz başvuru, ilgili kurum tarafından 3 iş günü içinde işleme alınır. Eğer herhangi bir eksiklik veya hata yoksa buradan olumlu sonuç alırsınız.

 

3. Tam Yetkili Bir Banka Hesabı Açma

Şirket Siciline kayıt olduktan sonra tam teşekküllü bir banka hesabı açabilirsiniz. Daha önce geçici hesap oluşturduğunuz bankaya, şirket kayıt numaranızı vererek tam teşekküllü bir banka hesabı açmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bu işlem için bizzat gitmeniz gerektiğini ve başka bir seçenek olmadığını unutmayın.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da Yatırım İçin Vergi Teşvikleri

 

4. Eyalet Gelir İdaresine Başvuru ve KDV için Kaydolma

Şirket kaydındaki son aşama Eyalet Gelir İdaresi’ne başvurudur. Bunun için şahsen veya Elektronik Beyanname Sistemi (EDS) üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. EDS, bu işlem için son derece kullanışlıdır ve ayrıca bazı önemli bilgilerin yer aldığı özel bir kaynaktır. KDV başvurusu için Şirketler Sicilinde bir başvuru formu (KR4) doldurmanız gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra Şirketler Sicili, gerekli belgeleri Gelir İdaresi’ne gönderecek ve işlemler tamamlanacaktır.

Letonya’da Şirket Kayıt Süreci

Şirket kaydı ile ilgili işlemler genel hatları ile bu şekildedir. Bu işlemlerin ardından Letonya’nın sunmuş olduğu kolaylıklar ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Tüm bu işlemler için zamanınız kısıtlıysa işlemleri sizin için profesyonel ekibimiz halletsin.

 

Letonya’da Şirket Kurma Sürecini Hızlı ve Sorunsuz Atlatmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurarak Bizimle İletişime Geçin!