Letonya’da Girişimci Olmanın En Büyük 8 Avantajı

20 Tem    Girişimcilik
Letonya'da Girişimci Olmanın En Önemli Avantajları

Kuzey Avrupa’nın küçük ülkesi olarak nitelendirilen Letonya, girişimcileri kendisine çekmesi ile bilinir. Her ne kadar küçük bir ülke olsa da, kendi içerisindeki canlılığın birçok ülkeden fazla olduğu söylenebilir. Yetişmiş insan sayısı oldukça fazladır ve genellikle insanlar 2 veya 3 dili rahatlıkla konuşabilir. Ayrıca Avrupa, Rusya ve İskandinav ülkeleri gibi büyük pazarlara oldukça yakın bir konumda bulunur. İşte tüm bu nedenler, Letonya’da girişimci sayısının artmasını ve bu alanın büyümesini sağlamıştır. Neden Letonya’da girişimci olmalı? Diğer ülkelerden farklı olarak sağladığı avantajlar neler? Tüm detaylar yazımızda.

 

1. Devlet Tarafından Verilen Teşvikler

Letonya hükümeti, ülkeye genç ve yetenekli girişimcileri çekmek için farklı alanlarda teşvikler verir. Bilindiği gibi girişimcilikte fikir oluşturma, fikri somutlaştırma, hayata geçirme, geliştirme ve genişletme gibi aşamalar vardır. Girişimciler, bu aşamaların hangisinde olursa olsun, devlet tarafından verilen teşviklerden yararlanabilir. Kısacası girişimcilerin devletten beklentileri tam manasıyla karşılanır.

 

2. Vize

Girişimcilerin ülkeye gelmelerini kolaylaştıran işlemlerden birisi de vize ile ilgilidir. Girişimcilere “başlangıç vizesi” [bkz] adı altında önemli bir kolaylık sağlanır. Bu vize en fazla 3 yıllık olarak verilir. Vizeden eş ve çocuklar da yararlanabilir. Ancak başlangıç vizesinden en fazla 5 kurucunun yararlanabileceği unutulmamalıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Avrupa’ya Açılan Kapı: Letonya İşçi Vizesi

 

3. Vergi Oranları

Girişimciler, fikirlerini hayata geçirmek için başlangıçta önemli bir sermayeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla da ellerinde sermayeden olabildiğince az vergi vermenin yollarını ararlar. Letonya, bu noktada girişimciler için başlangıç vergi oranlarını makul seviyelere indirgemiştir. Başlangıç seviyesi için maaş dikkate alınmaksızın %0 bireysel vergi söz konusudur. Ayrıca yüksek vasıflı olan elemanlar için hükümet tarafından %45 oranında finansman desteği de sağlanır. Yine yeni başlayanların sosyal vergisinde bir miktar indirim yapılması söz konusudur. Letonya’nın vergi sistemi hakkında tüm detaylar için bu resmi vergi sayfasına göz atabilirsiniz.

Vergi Oranları

 

4. İnovasyon Teşvikleri

Letonya devleti, girişimcileri desteklemek için inovasyon kuponları vermektedir. Bu kuponlardan her seviyeden girişimci faydalanabilir. Kuponların değeri 5.000€ ile 25.000€ arasında değişir. 3 farklı kupon vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk kuponun değeri 5000€ olup, tamamı hibedir. Bu destek; fizibilite çalışması, endüstriyel araştırma, deneysel geliştirme ve tasarımın geliştirilmesi için verilir.
  • İkinci kuponun değeri 25000€ olup, buradaki hibe oranı %85’tir. Bu destek; prototip yapma, yeni bir ürünün denenmesi veya sertifikalandırılması ve benzer işlemler için verilir.
  • Üçüncü kupon ise 25000€ değerinde olup, hibe oranı %45’tir. Bu destek, yukarıda da bahsedilen vergi ve çalışan maaşları konusundaki teşviktir.

 

5. Hızlandırma Fonları

Letonya’da girişimci oluşumlarının desteklenmesi ve bunların hızlandırılması için ALTUM aracılığı ile özel bir fon oluşturuldu. Söz konusu fonun toplam büyüklüğü 15 milyon Euro idi. Daha sonra bu fon 3 eşit parçaya bölündü. Bunlar;

  • B2B yazılım girişimlerine destek veren Overkills Ventures
  • Nesnelerin interneti ve donanımını destekleyen Buildit
  • Derin teknoloji girişimlerini destekleyen Commercialization Reactor

Buradan verilen destekler ile girişimciler, maddi zorluklar nedeni ile herhangi bir yavaşlama sorunu ile karşılaşmamaktadır.

Letonya'da Girişimci Teşvikleri

 

6. Girişimin Ticarileştirilmesi

Bir fikrin somutlaştırılıp, ürün veya hizmet ortaya çıktıktan sonra ticarileştirilmesi gerekir. Letonya, bu konuda girişimcileri destekler. Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı tarafından fizibilite yapılması, endüstriyel araştırma ve ticarileştirme stratejisinin oluşturulması gibi konularda sağladığı bazı teşvikler vardır. Letonya işletme kurma desteğinde de öncü ülkelerden biridir.

 

7. İş Seyahatleri Kolaylığı

Bulunan fikrin hayata geçirilmesi süreci ve sonraki zamanlarda, girişimcilerin iş seyahatleri yapması gerekir. Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı tarafından girişimcilerin yatırımcılara, müşterilere ve ortaklara ulaşması noktasında kolaylık sağlanır. Bu kolaylık; konferans, seminer, ticari fuarlar ve benzer etkinliklere gitmek için finansman desteği şeklindedir.

Letonya'da Girişim ve İş Seyahatleri

 

8. Teşvik Merkezleri

Letonya, yetişmiş insan bakımından oldukça ileri seviyededir. Yukarıda da ifade edildiği gibi ülkedeki yetişmiş kadro, iki veya üç dil konuşabilir. Girişimcilerin işlerini kolaylaştırmak ve onların hedeflerine daha rahat varmasını sağlamak için bu imkân etkin olarak kullanılır. Hibeler, eğitim ve benzer destekleri sağlayan, 15’ten fazla merkez vardır.

 

Letonya’da Girişimci Olarak Bütün Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.