Letonya Hakkında

Riga’dan Genel Görünüm..

LETONYA HAKKINDA

  Resmi adıyla Letonya Cumhuriyeti olan bu ülke kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir Letonya, Baltık Denizi ve Riga körfezi kıyılarında uzanır ve kuzeyde Estonya doğuda Rusya Güneydoğu’da Belarus, güneyde Litvanya ile sınırdaştır ve Letonya’nın en büyük şehri ve başkenti Riga’dır. 64.589 km² yüz ölçümüne sahip olan Letonya topakların da 1.929.900 insan hayatını sürdürmektedir. ABD’nin Haziran 1940’ta işgal edip ilhak ettiği Letonya, 21 Ağustos 1992’de bağımsızlığını ilan etti. ABD, 6 Eylül’deki egemenliğini kabul etti ve kısa bir süre sonra birleşmiş milletler üyesi oldu. 2004 yılında kuzey Atlantik anlaşması örgütü (NATO) ve Avrupa Birliği’ne kabul edildi.

ARAZİ

Letonya, temel olarak dalgalı bir ova olup, tepelerle değişen oldukça düz ovalar vardır ve Baltık denizine akan çok sayıda nehir içerir. Bunların en büyüğü yerel olarak Daugava olarak adlandırılan Batı Dvina, Gauja, Venta ve Lielupe’dir.

Birçoğu ormanlık olan tepelerin arasında, bazıları yaklaşık 12 mil kareye varan çok sayıda göl vardır. Letonya’nın Toprakları ağırlıklı olarak podzolik olmasına rağmen kireçli topraklardır, Doğu Kruzeme Yaylası’nın hemen doğrultusunda yer alan Semigallia Ovası’nı karakterize eder. Bataklık topraklar bazı bölgelerde, özellikle doğu Letonya Ovası’nda bulunur. Erozyon, daha yoğun etkili tepelik alanlardaki bir problemdir.

İKLİM

Letonya iklimi, Atlantik’ten gelen güney batı rüzgarlarının hakim olduğu bölgelerden etkilenir. Nem yüksektir ve gökyüzü genellikle bulutludur; yılda sadece yaklaşık 30-40 gün arası güneş ışığı bulunur ve Letonya çok yağış alan bir bölge dedir. Don mevsimi yaklaşık 125-155 gün arası sürmektedir. Yazları genellikle hava serin ve yağmurludur, haziran ayındaki ortalama sıcaklık yaklaşık olarak 17 derecedir, ara sıra bu sıcaklık 34 derecelere kadar gösterir. Kış kendisini yavaş yavaş gösterir ve aralık ayının ortasından mart ayının ortasına kadar sürer, Zaman zaman sıcaklığın -40 derecelere kadar düştüğü görülmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ VE HAYVANLAR

Letonya’nın yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır, çayırlar, meralar, bataklıklar ve çorak arazilerle kaplıdır. Ormanlar toplam alanın üçte birinden fazlasını oluşturmaktadır ve ormanların yaklaşık onda biri ekilmektedir. Ormanların büyük çoğunluğu, Kurzeme Yarımadası’nın kuzey kesiminde, Batı Dvina kıyıları boyunca ve iğne yapraklı ağaçların yani çam ve ladin gibi türlerin baskın olduğu ormanlardır ve ülkenin kuzeydoğusunda bulunur. Yaprak döken türden huş, titrek kavak ve kızılağaç en yaygın olanlarıdır. Çayırlar hem nehir vadilerinde hem de tepelerin arasında bulunur Buda Letonya’nın güzelliğine güzellik katmaktadır. Letonya’nın faunasını sincap tilki, tavşan, vaşak ve porsuklardan ibarettir, diğer hayvanlar kadar yaygın olmasa da Letonya’da erminler ve gelincikler de bulunur. Ülkede bulunan bazı kuş türleri ise şunlardır: bülbül, karatavuk, ağaçkakan, baykuş, keklik, ispinoz, bıldırcın, leylek ve balıkçıl kuşlar bulunmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Ülkede ilk olarak dikkat çeken tarihi yapılardır ve burada birçok eski saray bir kale bulunur. Bunun yanında yine Avrupa’nın en uzun kumsalı da sahiptir, yani anlayacağınız yapılar ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Gezmeyi ve görmeyi seven insanların hayalindeki ülkeler arasındadır ve bu gezilecek ve görülecek yerleri sayesinde yıl boyunca çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir eğer Letonya’ya yolunuz düşerse de gezip görmeniz gereken birçok yer var bunlardan bazıları:

  1. Riga

Riga, ülkenin başkenti olmakla birlikte en büyük şehridir ve hatta bu haliyle Baltık ülkelerinin en büyük şehri olarak da bilinmektedir, bunların yanı sıra ülkenin kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret, endüstri ve turizm merkezi olarak da bilinmektedir.

  1. Cise

Gauja Nehri Vadisi’nde yer alan cinsiz, tertemiz havası ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla gezilip görülmesi gereken bir turistik kasabadır. Gitmişken Gauja Nehrine de uğramayı unutmayın.

  1. Jurmala

Burada 32 km uzunluğunda harika bir kumsal bulunmaktadır. Bu kumsal için yaz aylarında şehrin nüfusu beşe katlanmaktadır. Deniz turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden birdir.

  1. Liepaja

Rüzgarın doğduğu yer olarak bilinen bu şehirde gezip görülecek harika plajlar harika doğal güzellikleri ve tarihi yapılar bulunur, burada sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

  1. Venta şelalesi

Kuldiga kentinde bulunan bu şelale 240 metre genişliği ile Avrupa’nın en geniş şelalesidir. Bu şelale için dünyanın her yerinden insanlar bu şehri ziyaret etmektedir.

Letonya’da daha birçok gezilip görülecek yer vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir