Letonya’da Oturum İzni Almak

22 Tem    Letonya Genel

Oturum izni nedir?

Oturum izni kişi vatandaşı olmadığı bir ülke için belli bir süreliğine ya da kısıtlaması olmaksızın oturum izni hakkının tanındığı bir çeşit vize türüdür ve bu vize türü sayesinde o ülkede çalışabilir, oturabilirsiniz. Her ülkenin kendi oturum izni ve çalışma izni şartları vardır ve bu şartlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Letonya’da oturum izni almak

Eğer Letonya’da oturum izni almak istiyorsanız bu oturum izni hat edebilmeniz için sağlamanız gereken bazı şartlar vardır. Avrupa birliği müfredatına göre düzenlenen bu şartlar altı aydan fazla konaklama gerektiren durumlarda Letonya’nın iş tüzüklerine göre önceden belirlenmiş başvuru şartlarını karşılayan kişilere tanınmaktadır ve Letonya oturum iznine sahip olan kişi İzlanda İsviçre ve Norveç dahil tüm Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahiptir, oturma izni süreniz boyunca istediğiniz ülkelere gidip seyahat edebilirsiniz. Letonya oturum izni ne sahip olan kişiler daha bir çok fırsat eşitliğinden yararlanabilmektedir.

Eğer Letonya oturum iznine sahip olmak istiyorsanız oturum izni almanın birçok farklı yolu vardır. Yabancı vatandaş Avrupa birliği mavi kartı ile; Letonya’da faaliyet gösteren bir firmayla iş sözleşmesi imzalayarak; gayrimenkul yatırımı yaparak, alt sermaye adı verilen yatırım türüne yatırım yaparak veya hisse yatırımı yaparak Letonya’da oturum izni hakkına sahip olabilirsiniz.

Avrupa göçmen Kanunu’ndaki değişikliklerden önce şu hangi ülkelerinde oturma izni alabilmek için ya evlilik yolu ile elde edilen aile birleşimi ya da çalışma ve eğitim sebeplerle talep edilen oturma izinleri haricinde yabancı vatandaşlara başvurma hakkı tanımıyordu daha sonra 1.07.2010 tarihinde yapılan değişiklikler sayesinde  Yabancı yatırımcılara da oturum izni hakkı tanımıştır, bu hakkın yatırımcılara tanınmasının en büyük sebebi Letonya ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamak ve belli bir sermayeye sahip olan yatırımcıları ülkede iş yapmaya teşvik etmektir.

Letonya Cumhuriyeti’nin düzenlenen yeni göçmen Tüzüğüne göre Letonya Cumhuriyeti’nde geçici ikametgah için koşullar aşağıdadır:

 1. Bir şirkete en az 36.000 Euro katkıda bulunarak ya da ana sermayeye sahip bir şirket kurarak kişiler müracaatta bulunabilirler fakat söz konusu şirketlerin ödeyeceği yıllık vergi tutarı minimum 40.000 Euro dan düşük olmalıdır.
 2. Yatırımcılar bir şirketin sermayesini 150.000 Euro katkıda bulunarak da başvuruda bulunabilirler.
 3. Yatırımcılar bir Letonya bankasına gidip bana şeklinde en az 300.000 Euro yatırım yaparak oturum izni talebinde bulunabilirler.
 4. Yatırımcılar Riga’da veya Letonya’nın şehirlerinden herhangi birinde gayrimenkul satın alarak Letonya süreli oturum iznine başvurabilirler. Eğer gayrimenkulü satın alarak oturma izni talep etmeyi düşünüyorsanız alacağınız gayrimenkulün Letonya sınırları içinde yaralan bir büyükşehir veya kırsal kesimde olan mülkiyetin 250.000 Euro ve daha yüksek bir meblağ olması talep edilmektedir. 250.000 Euro luk gayrimenkul yatırımından sonra 5 tek seferde 5 senelik Oturum kartı alabilirsiniz.
  Bu 5 senenin sonunda Yerli dili öğrenmeniz halinde vatandaşlığa başvurabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen kriterlerin sağlanması takdirinde Letonya oturum izni için talebinde bulunabilirsiniz fakat oturum izni talebinde bulunan yabancıların bu gayrimenkulleri Letonya’daki herhangi bir yasal birim den , Avrupa Birliği vatandaşı olan mal sahiplerinden veya Letonya yasal oturum iznine sahip yabancılardan satın alma şartı bulunmaktadır.

 

Letonya’dan oturum izni almanız için 7 neden

 1. Gelişmekte olan ülkeler arasında en ön sıralarda yer almasıdır.
 2. Avrupa Birliği ülkesi olması sebebi ile tüm Avrupa Birliği ülkelerine sınırsız dolaşım imkanı
 3. Dünya üzerinde 10.sırada bulunan en hızlı fiber internet altyapısına sahip olması
 4. Çok uygun yaşam giderleri ve düşük maliyetler
 5. Yeni iş kuranlar için vergi avantajları ve teşvikler
 6. Yüksek eğitim seviyesi ve öğrenci değişim programının en yoğun kullanıldığı en büyük üniversitelere sahip olması
 7. Düşük gayrimenkul fiyatlarına karşın yüksek kira getirisinin olması oldukça caziptir.

 

Letonya’da Çalışarak Tüm Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.

5 Comments

 1. bilgi almak istiyorum letonya da yatırm ve ticaret için

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Contacts kısmından email atarsanız yardımcı olalım.

 2. Merhaba, Konut satın alma yöntemiyle en avantajlı ülke olarak Letonya görünüyor sanırım. Detaylı bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gizem hanım,

   Sizlere mail attık

   Saygılarımızla.

Comments are closed.