Letonya’da Tüzel Ticari İşletme Türleri

10 Eyl    İş Kurmak
Tüzel Ticari İşletme

Letonya’da iş kurma fikrini benimsedikten sonra almanız gereken farklı kararlar vardır. Girişiminizin türü ve büyüklüğüne bağlı olarak kurabileceğinizi farklı tüzel ticari işletme türleri olduğunu unutmayın. Bunlardan uygun olanı tercih etmeniz, kurduğunuzun işin başarılı olup olmamasına direkt olarak etki eder. Dolayısıyla bu konuya hâkim olmanız gerekir.

İş kurmadan önce atacağınız adımların ilki, ticari işletme türünün seçilmesidir. Bu seçim, sizin hangi gelir vergisine tabi olacağınızı belirleyecektir. Letonya’da en yaygın olan işletme türleri;

  • Şahsi işletmeler,
  • Limited şirketleri
  • Anonim şirketlerdir

Bahsedilen işletme türlerinin dışında girişimcilerin yararlanabileceği özel seçenekler de vardır. Bunlar, Letonya devleti tarafından verilen özel bir teşvik olarak kabul edilebilir. Letonya, girişimciler için avantajlar sunmaktadır.

Letonya’da kaç çeşit tüzel ticari işletme türü vardır? Hangi şirket türü işiniz için daha uygun? Tüm detaylar yazımızda.

 

1. Limited Şirketi (LLC)

Yeni başlayanlar için en etkili seçeneklerden birisi limited şirketidir. LLC olarak da ifade edilen bu seçenekteki öz sermaye, 2.800€’dan yüksek olmak zorundadır. Şirket içerisindeki ekibe ilişkin herhangi bir sınırlama yoktur. Aşağıda bahsedilecek olan öz sermayesi azaltılmış LLC ile kıyaslandığında, bu durumun önemli bir avantaj olduğu söylenebilir. Eğer işletme türü olarak LLC tercih ederseniz, istenildiği kadar kurucu ve yönetim kurulu üyesi belirlenebilir. [1]

LLC için kuruluş maliyeti 177,03€ + 4€ olarak belirlenmiştir. Başvuru süreci ve istenen belgeler hakkında çok daha detaylı bilgi almak için Letonya Şirket Sicili ile bu bağlantıdan iletişime geçebilirsiniz.

Letonya'da Tüzel Ticari İşletme: Limited Şirketi

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Avrupa’ya Açılan Kapı: Letonya İşçi Vizesi

 

2. Öz Sermayesi Azaltılmış Limited Şirketi (LLC)

Adından da anlaşılacağı gibi bu işletme türünün öz sermayesi azaltılmıştır. Eğer işletme türü olarak öz sermayesi azaltılmış LLC tercih ederseniz, öz sermayeyi 1€ – 2.799€ arasında belirlemeniz mümkündür. Bu durum önemli bir avantajdır. Ancak bunun yanında kurucu ve yönetim kurulu üyesinde bir sınırlama söz konusudur. Burada en fazla 5 adet kurucu ve yönetim kurulu üyesi belirlemenize izin verilir. Ayrıca bir kişinin sadece bir adet düşük sermayeli LLC sahibi olmasına müsaade edilir. Bir kişi, kendi üzerine yeni bir öz sermayesi azaltışmış LLC açamaz.[2]

Azaltılmış öz kaynaklı LLC, ilk defa işletme kuracaklar için son derece uygun şartlara sahiptir. Bu ticari işletme türünün başvurusu için gerekli maliyet sadece 34,23€+ 4€’dur. Kurulum maliyetinin düşük olması da ayrı bir avantaj olarak ifade edilebilir.

Azaltılmış öz kaynaklı LLC, bazı sınırlılıklara sahiptir. İşletmenizi kurduktan bir süre sonra bu sınırlılıklar sizi zorlayabilir. İşte böyle zamanlarda işletme türünüzü istediğinizi gibi değiştirebilirsiniz. Bu durum, önemli bir avantajdır.

Letonya Yatırım Hakkımızda

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Letonya’da İş Kurmak İçin Başlangıç Vizesi Aşamaları

 

SONUÇ

Burada bahsedilen tüzel ticari işletme türlerinin kurulum süresi ortalama 1-3 iş günüdür. Kurulum maliyetleri her ne kadar yukarıda ifade edilmişse de, bunların değişebileceğini unutmayın. Bundan dolayı karar aşamasında en güncel bilgileri almak için bizimle iletişime geçin.

 

Letonya’da Girişimci Olarak Bütün Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.