Letonya’da Şirket Kurmak

1 Ağu    İş Kurmak

Yatırım yapmak isteyen bireylerin yatırım yapmak için bir çok opsiyonu vardır. Bunlardan birisi de şirket kurmaktır. Eğer siz bir yatırımcıysanız ve Letonya’da şirket kurmak istiyorsanız bilmeniz gereken bir çok önemli bilgi vardır.

Bir çok ülkenin de kabul ettiği üzere Letonya’nın dinamik bir ekonomik yapısı vardır ve Letonya Baltık ülkelerinin ekonomik açıdan en gelişmiş ülkelerinden biridir. Özellikle başkent Riga’da ve ticari açıdan Riga gibi gelişmiş şehirlerinde ekonomik ve ticari sektörler bir hayli hareketlidir.

Letonya’da oldukça hareketli iki liman bölgesi ve iki ekonomik bölge vardır ve bu bölgeler ticaretin ana kaynağını oluşturmaktadır. Eğer Letonya’da şirket kurmak istiyorsanız devletin size sunduğu bazı fırsatlardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Herkesin bildiği üzere Avrupa birliği üyesi olan Letonya yatırımcılarına bir çok fırsat sunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için bazı koşulları sağlamadasınız bu koşullar sağlandığı taktirde Letonya’da oturma izni, çalışma izni, vatandaşlık başvurusu yapabilme  gibi daha bir çok alanda fırsatlar var. Bu fırsatlar Letonya’nın Avrupa birliğine girmesiyle beraber katlanarak artmaktadır.

Avantajlar ve fırsatlar

1.            Letonya hükümeti Avrupa geçmen kanunundaki değişikliklerden sonra yani 1.07.2010 tarih ile yapılan değişiklikle Letonya ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacak ve belirli sermaye sahip olan yabancı yatırımcılara süreli oturma izni hakkı tanımıştır. Belirlenen bazı şartları sağlayan yatırımcılar Letonya’da çalışma oturma hatta vatandaşlık haklarına sahip olabilmektedir.

2.            Letonya’da yatırım yaptıktan sonra oturum izni koşullarını yerine getirdiyseniz Letonya cemiyeti size bazı fırsatlar sunmaktadır bunlar:

3.            Schengen ülkelerinde sınırsız seyahat hakkı.

Shengen ülkeleri:

 1. Avusturya
 1. Belçika Çek Cumh
 1. İtalya

 

 1. Malta
 1. Slovakya
 1. Estonya

 

 1. Almanya

 

 1. Letonya
 1. Hollanda
 1. Slovenya
 1. Danimarka
 • Yunanistan
 1. Liechtenstein

 

 • Norveç
 • İspanya

 

 1. Finlandiya

 

 1. Macaristan
 1. Litvanya

 

 1. Polonya

 

 1. İsveç

 

 1. Fransa
 1. İzlanda
 1. Lüksemburg
 1. Portekiz

 

 1. İsviçre

 

 

 

4.            Avrupa birliği üyeliğinin getirdiği birçok özellik ve fırsat eşitliğinden faydalanmak.

5.            Diğer Avrupa birliği ülkelerinde 90 güne kadar ikamet hakkı

6.            Diğer Avrupa ülkelerinde yaşama fırsatı

7.            Letonya Cumhuriyeti’ne kayıtlı gümrük vergilerinden muaf düşük vergili araç sahibi olma ve bu aracı tüm Avrupa birliği ülkelerinde kullanabilme hakkı

8.            Letonya cumhuriyeti sürece heyetine tüm Avrupa birliği ülkelerinde kullanabilme hakkı

9.            Burada birliğine sınırsız giriş ve çıkış hakkı

10.         Letonya cumhuriyeti Vatandaşı olma yolunda ilerleme hakkı

11.         Letonya cumhuriyeti sınırları içeresinde sınırsız ticaret ve yatırım yapma hakkı

12.         Diğer Avrupa birliği ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük maliyetli yaşam ve daha düşük maliyetli ticaret yapma şansı.

13.         Letonya Rika da Baltık ülkelerinde ki en işlek liman bulunmaktadır.

14.         Letonya, Uluslararası iş yapma kolaylığı endeksinde 23. sırada yer alıyor

15.         Letonya dinamik bir ekonomiye sahiptir ve ekonomik kriz sonrasında en hızlı GPD Büyüme oranına sahip Avrupa’da ilk numaralı ülke olmuştur.

16.         Letonya gelişmiş altyapı ve güçlü IT endüstrisi sayesinde dünyanın en hızlı dördüncü sıradaki internetine ve Avrupa’da en hızlı üçüncü sıradaki internetine sahiptir

17.         Letonya Avrupa birliğine üye olmasından dolayı Avrupa birliği devletinin tüm kaynaklarından faydalana bilmektedir.

18.         Yüksek eğitim seviyesi ve nitelikli işgücü sayesinde Letonya öğrenci kaydı için Avrupa’nın en iyi on ülkesinde yer almaktadır ve birbirinden kaliteli üniversitelere sahiptir.

19.         Letonya’da insanlarla iletişim kurmanız kolaydır çünkü Beton ya da neredeyse herkes İngilizce, Rusça ve Letonca dillerinden en az üç dillidir.

20.         Bütün olarak bakıldığı zaman yaşam için harcadığınız giderler Avrupa’da başka bir yerlerde olduğundan çok daha ucuzdur, buda sizin alım gücünüzün diğer ülkelerden daha yüksek olacağı anlamına gelmektedir.

Letonya’da bir şirket nasıl kaydedilir?

Şirket için bir isim seçin;

Kuruluş için belgelerin hazırlanması;

Kabul edilebilir bir sermayenin varlığı ve bir banka hesabının açılması (gerekirse);

Onay için notere tespit edilmiş belgeler sağlamak;

Noterden onaylı belgeleri Tüzel Kişi Kayıt Defterine verin.

 

Letonya’da Şirket Kurarak Tüm Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.

One Comments “Letonya’da Şirket Kurmak

 1. Türkçe dil yardımı yapıyormusunuz. Bir lojistik firması kurmak istiyorum

Comments are closed.