Letonya’ya yapılan yabancı yatırımları hızla artmaya devam ediyor

20 May    Yatırım
Latvian and Europena Flags with Riga Cityscape on Background

Yabancıların Letonya’ya yaptığı yatırımlarda gözle görülen büyük bir artış vardır. Toplam yabancı yatırım tutarı 15 milyar Euro’dan fazla olmasına rağmen,  hala Baltık komşularımız Estonya ve Litvanya’dan daha az olduğunu söylemek mümkündür. Bu yatırımların çoğu Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve Kanada gibi Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden geliyor. Ticaret savaşları ve diğer küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle, Letonya’da yatırım hacimleri artmaya başladı.

Letonya’da yapılan yabancı yatırım miktarı artmaya devam ediyor. Letonya’daki Yabancı Yatırımcılar Konseyi başkanı Mārtiņš Panke’nin belirttiğine göre geçen son yüzyılda, Letonya’ya yapılan yabancı yatırımı on kat arttı ve büyümeye devam ediyor.

Bu yıl yapılan önemli bir ticaret anlaşması ile Alman üretici Schwenk,  çimento üreticisi Cemex’in Kuzey Avrupa pazarını satın aldı ve gıda üreticisi Orkla, Letonya’da yeni tesisler inşa ediyor.

Letonya’da olduğu gibi, son yirmi yılda Baltık komşularımız olan Litvanya ve Estonya’ya da yabancı yatırımlar artmaya başladı. Panke ’ye göre, bu ülkelere kıyasla, Letonya daha fazla yabancı sermaye çekti.

2019 verilerine göre; Estonya’da yabancı yatırım yaklaşık 24 milyar Euro, Litvanya’da 18 milyar Euro ve Letonya’da 16 milyar Euro’dur. Bu oranlar Letonya’nın daha fazla rekabetçi ve potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu gösteriyor. Bölgeye yatırım yapan yabancılar, bu üç Baltık ülkesini kıyaslayarak yatırıma karar veriyor.

Panke ’ye göre bunun farklı nedenleri vardır. Estonya ve Litvanya, komşuları Finlandiya ve Polonya ile daha yakın ekonomik bağlar kurmayı başarmıştır. Ancak Letonya’daki temel sorunlardan biri işgücü problemidir.

Panke ayrıca, yerel yönetimlerin rolüne dikkat çekerek, yerel halkın yeniliklere açık olmaması ve itirazları nedeniyle yabancı yatırımların tercih ettiği projelerin uygulanmadığını belirtiyor.

Letonya’da yatırım yapan yatırımcıların en büyük avantajı, insan sermayesinin kalitesi, profesyonel uzmanlar ve Letonya’nın esnek ve küçük bir ekonomi olmasıdır. Ayrıca çeşitli değişikliklere kolayca uyum sağlaması da bir avantajdır. Peki, Letonya’da yabancı yatırımcılar hangi bölgelere yatırım yapıyor?

Panke’ ye göre bunu ayırt etmek çok zordur. Çünkü bazı bölgeler, yabancıların yatırım yapabileceği bölgeler değildir. Örneğin atık yönetimi ve inşaat sektöründe bazı kısıtlamalar vardır. Yatırım için en uygun sektörler hizmet ve perakende sektörleridir.

Panke, Letonya’nın uzun vadeli rekabet gücünün dikkate alınması gerektiğini belirtti. Yani, Letonya’da yatırım yapmak isteyen yabancılar, işçilik maliyetlerinin az olması nedeniyle Letonya’yı tercih ediyor ama talep arttıkça, başka yerleri tercih edebilirler. Panke ‘ye göre uzun vadede, daha yüksek katma değere sahip, farklı bir yatırım niteliğine sahip yeni yatırımcılar bulunmalıdır.

Letonya’ya en fazla yatırım yapan ülkeler arasında İsveç, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi ülkeler vardır.

Letonya Bankası’ndan elde edilen verilere göre, Letonya’da yabancı yatırımlarının 4/3’ü AB ülkelerinden gelmektedir.

 

Letonya’da Yatırım Yaparak Oturum İzni Almak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.