Letonya’da bugun, şimdi İşini Kur!

13 Mar    İş Kurmak

Sahne – Fikir Aşaması

Birçok kişi, bir iş kurmanın dev finansal yatırımlar ve mistik patronlar gerektirdiğine inanıyor. Bu kişiler çoğunlukla kendi işini kurmak isteyen insanlardan oluşmakta. Ancak ilk adımların nasıl atılacağını bilmiyorlar. Bu yazıda, iş fikrini nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz. İş kurma aşamasında geçen süreçte tam olarak ne yapmak istediğinizi ve bu sürecin nasıl şekillendirileceğini anlayacaksınız.

Yazımız başlamadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekiyor. İnsanlar her zaman kendilerine ve etrafındakilere bu zamanın gerçekten işlerini başlatmak için doğru zaman olup olmadığını soruyorlar. Gerçeği söylemek gerekirse, bir şeyler yapmaya başlamak için böyle sahte zaman kavramı olarak ifade edilen bir zaman dilimi yoktur.  Tabii ki, işinizi ekonomik patlamanın ortasında açmak mantıklıdır. Çünkü o zaman toplumun parası vardır. Kaynaklar vardır ve kendilerini, sizi ve diğer tanıdıklarınızı, arkadaşlarınızı memnun etmek için onları koyarlar. Bununla birlikte, eğer böyle bir gelişme birkaç yıl daha beklenmiyorsa, o zaman bu zamanı boşa harcamak kadar gereksiz bir şey yoktur demektir. Önemli olan ödevinizi yapmaktır. Birincil ödev de piyasayı incelemektir. Günümüzde toplum 2 bölüme ayrılmıştır. Daha iyi zamanı bekleyen kişiler birinci sırada yer alır. Bunlar korku dolu bir şekilde her zaman yerinde sayarak daha iyi zamanın gelmesini beklerler. Hiçbir zaman bir atılım göstermez ve cesur hareketlerde bulunmazlar. İkinci kesim ise, her durumdan faydalanarak yerini girişimcilikte alanlardır. Toplumun bu yönü, yaratıcı ve cesur olan kişileri tanımlamaktadır. Ve iş fikrinize bağlı olarak, ekonomik bir kriz genellikle başarı dağına tırmanışınızın asistanıdır.

Ekonomik kriz ortamında ya da herhangi bir belirsizlik durumunda tahminler her zaman dalgalanır. Ancak bu ortamda bile Letonya’da her yıl 50 000’ den daha fazla yeni işletme açılıyor.

Evet, biliyorum, Letonya büyük fırsatların ülkesi değil. Çünkü ülke nüfusu bakımından azınlıktayız ve satın alma gücümüz de daha düşük. Ama bu iş kurmak için ve girişimcilik ruhu açısından fırsatımız olmadığı anlamına gelmiyor! Bugün şirketini gerçek manada açan Letonyalı, “evet, bu benim yılım” diyerek yeni bir başlangıç yapıyor. Toplumda cinsiyet, yaş vb. ne olursa olsun toplumun bölünmesi kriterleri kişilerin hayatlarında en önemli olarak kabul ettikleri adımları atmasına engel teşkil etmektedir. Çoğunlukla iş yeri açmak isteyip de sürekli erteleyen ve açmayan insanların birtakım korkuları bulunuyor Bu insanlar bilinmeyenden korkuyor, balına gelecek başarısızlıklardan korkuyor. Hatta şimdiye kadar balına hiç gelmemiş bilinmeyen bir hatadan bile korkuyorlar. Olası başarıdan, çok fazla başarıdan rahatsız olanlar bile var. Bir iş ziyaretini yapmadan, kendi başına iş bilinçsizce iş kurmaya çalışan kişiler olduğu gibi, iş kurmayı sıfırdan başlamak algısı ile yönetmeye çalışan insanlar bile var. Yeni bir teknolojik özellik, benzersiz şimdiye kadar hiç görülmemiş bir hizmet yaratmaya çalışan ve iş hayatını bu denli zorlayıcı gördüğü için de temelden iş kurmaktan vazgeçen insanlar bile var Başka bir deyişle tekerleği yeniden icat etmeye çalışanlar var. Tabii ki, Bill Gates ve Steve Jobs gibi bir teknoloji dehasıysanız, o zaman farklı bir konuşma yapabiliriz. Çünkü onlar olmayan teknolojiyi yoktan var etmişlerdir. Aksi takdirde tekerleği yeniden icat etmek zaman kaybıdır. Bu konunun altında yatan temel sebep ve en büyük sorun aslında yeni yerler keşfetme arzusu gibi hatta imkansız olan yeni bir dünya keşfi gibi görünmektedir. Benzersiz bir şey yaratmak yerine var olan bir iş kolu üzerinde çalışmalar yapılabilir. Yoktan var etmek yerine var olan iş koluna kendi yeniliklerinizi katabilir ve kendi yöntemleriniz ile geliştirilebilirsiniz. Bunun için de temel soru ne yapacağım ne iş kuracağım değil, bu iş nasıl özgünleştirilir? Bu iş nasıl kendi markam olarak değer görür ve artırılabilir olmalıdır. Ben bu işi orada bulunan kişiden daha iyi nasıl yapabilirim? Bu iş kolu için pazarda bir açık var mı? Başka bir iş kolu için pazarda yer var mı? Gibi birçok farklı iş geliştirmeye

Onu Al !

Peki bir fikir yaratma sürecine nasıl başlıyorsunuz? İlk olarak, bir sayfa kağıt alın ve sayfanın başında büyük harflerle “benim için şeyler ” yazın. Kendiniz hakkında 5 ila 7 şey yazın. Yazının içeriğinde beğenileriniz ve yapmaktan keyif aldığınız, hoşlandığınız şeyler olsun. Becerilerinize ve yeteneklerinize bu sayfada yer verin.

Listeniz “insanlarla çalışmayı seviyorum, çocukları seviyorum, okumayı seviyorum, bilgisayar/ sistemlerle çalışmayı seviyorum, sayılarla çalışmayı seviyorum, pazarlama stratejileriyle çalışmayı seviyorum, sorunları çözmede zekiyim” gibi görünebilir. Sadece kendiniz hakkında düşünürken aklınıza gelen her şeyi yazın. Her şeyi yazdıktan sonra, listeyi numaralandırın. Bu numaralandırılma durumu maddelerin önem derecesine göre sıralaması olarak da düşünülebilir.

Sayfanın diğer tarafında, kesinlikle yapmaktan hoşlanmadığınız, PES etmediğiniz ve yapmamaktan mutlu olduğunuz ve 15 yıl daha yapmayacağınız şeylerin kayıtlarını tutun. Örneğin, pazarlama kampanyaları geliştirmede çok iyi olabilirsiniz, ancak bunları şahsen sunmayı, halka açık konuşmalar yapmayı, çocuklara bakmayı veya seyahat etmeyi sevmiyorsunuzdur. Bu olumsuz durumları düşünün ancak listenize dahil edip yazıya dökmeyin. Listenizi bitirdiğinizde kendinize şu soruyu sorun: “özel hayatımı iyileştirecek 3 ila 5 adet ürün veya hizmet var mı?  Varsa ne olmalıdır?” Bu senin hayatın, bir erkek olarak, bir kadın olarak ne olursa olsun senin hayatın! Birinin kızı ol, birinin oğlu ol, birilerinin kız kardeşi, erkek kardeşi, çocuğu, torunu ol fark etmez. Toplumda statüne göre kim olursan ol sen bir bireysin. Dolayısı ile her birey gibi senin de bireysel ihtiyaçların ve isteklerin var. Öncelikle bunları açığa çıkar.

İhtiyaçlarınızı belirleyin ve bir iş bakış açısı ile günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için neler yapılabileceğini düşünün.

Birkaç yıl önce, fast food restoranları bu kadar yaygın ve kült değildi. Bu restoranlar sadece ülkenin belirli büyük şehirlerinde bulunuyordu. Bu restoranlara gidebilmek için ülkenin büyük şehirlerine ziyaret ediliyordu. Bu örneği düşünecek olursak özel ve ayrıcalıklı olma durumunda tavuk nugetı için bile komşu bir kasabaya gidildiğini görebilirsiniz. Bu ayrıcalıklı eski zaman durumları için en bilindik ve gerçek bir hikayeyi sizlere anlatacağım. Bir gün iki genç iş yerinde öğle yemeği için mola verdi. Kasabada yaşayan bu iki genç için öğle yemeği molası ya bulundukları yerde soğuk bir öğle yemeği demekti. Şehrin en yakın catering kuruluşuna girmek zorunda oluyorlardı ve dolayısı ile soğuk yemek yemek zorunda kalıyorlardı. Bu durum da ne yazık ki bu iki genç için bir sorundu ve hoş olmayan bir durumdu. Bir gün bir genç arkadaşına çalıştıkları kurumda yiyecek verilseydi daha iyi olmaz mıydı dedi. Bu sorunun üzerine ikinci arkadaş ise mevcut geliştirecekleri fikrin ampulünü yakmış oldu. Birkaç catering kuruluşu ile görüşmeler yaptı ve bu yiyecekleri çalıştıkları yere sunmaları için iş birliği teklif etti. Kısa süre içerisinde sadece bu kasabada değil, birçok yerde milyondan fazla müşterisi bulunan bir catering şirketinin ilk adımlarını atmış oldu. Yani bir soru soruldu ve bu sorunun cevabı türetildi. Üstelik sorulan soru sıfırdan bir şeyi yaratmak üzerine kurulu değildir. Mevcut olan bir durum hakkında iyileştirilme çalışmalarıydı. Kısacası işin nasılını sorarak kendi işlerini geliştirme fırsatı buldular.

Yani, bir fikir bulmanın bir yolu ihtiyaçlarınızı ve etrafınızdakileri dinlemektir. Fırsatlar her yerdedir, ancak bunları nasıl kullanacağınız ve hayata geçireceğiniz, herkesin kendi duyarlılığına, hırsına ve hayatta bir şey elde etme arzusuna bağlıdır.

İlham Verici Anlar

İlham, herhangi bir şey, yer ve varlıkta gizlenebilir. Örnek: başka bir başlangıç hikayesi.

Hiç bir videodisk veya video kaset gecikmeli dönüş için para cezası ödediniz mi? Her neyse, Letonya’daki bir adam, belirlenen günde kaseti iade etmediği için 40 dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kaldı. Ama bunun yerine kızmadı ve çıldırmadı. Sadece ilham aldı!

Adam sordu: “neden bir video kaseti kiralamak sağlık sigortası gibi çalışmıyor? Düzenli olarak ya da yılda sadece 1 kez kullanıyorsunuz, ancak bunun için ödeme değişmiyor? Ücreti de her zaman sabit olsun.” Netflix.com bu konu sayesinde ortaya çıktı (online DVD kiralama hizmeti). Netflix.com 1999 yılında kuruluşundan itibaren bu güne kadar yıl iş 1.3 milyar dolar kar etti!

Sonuç: fikirler her yerde, “neden” ile başlayan bir arkadaşın her sorusunda bu fikirleri bulabilirsin.

Sadece Yap! (Hadi!)

Evet, kendi işini kurmak ve bu iş kapsamında çalışma başlatmak tabi ki de kolay değil. Bazı kişiler bu nedenle bu işlerden çok korkuyor. Dünyası fethetme gücü ile alakalı olarak birtakım şüphelerim var ancak, sektör bazında iç pazarda adım adım bir iş kurmak, dünyayı fethedecekseniz bile bunu bir başlangıç yaparak adım adım uygulamak gereklidir.

Birinci adım: Ne yapmak istediğinizi öğrenin. En kısa sürede bir fikrim var gibi, düşüncelerini bu konuda ne çevrenizdeki kişilerle konuşmak. Onlara şu soruyu sorun: “günlük hayatınızı kolaylaştırmak için bu şeyi/hizmeti satın alır mısınız ve bunun için ne kadar ödeyeceksiniz?”

En başta bazıları kanatlarınızı sarmaya çalışacak, kesinlikle o bu işin peşinden gitmeyecek ve size de mantıklı olmadığını, bunun aptalca bir fikir olduğunu söyleyerek. Temel olarak, kendileri için hiçbir şey yapmayanlar da cesaretinizi yok etmeye çalışacaklardır. Ama onları dinlemeyin. Bu kişilerin olumsuz düşünceleriyle sizi etkilemelerine izin vermeyin. O halde macera başlasın!

Girişimci olmak için bir fikriniz ve samimi bir arzunuz varsa, azim ana karakteriniz haline gelmelidir. Teklifi duymadan önce ‘hayır’ demeyin, ilk ‘hayır’ da vazgeçmeyin, her zaman ‘evet’ almaya çalışın. Eşinizle ve tüketicilerinizle aynı dalga boyunda olduğunuzda, hepiniz uzaklaşacaksınız. Ne istediklerini, ne zaman istediklerini ve hangi performansı istediğinizi bileceksiniz. Sadece daha iyi ve daha hızlı nasıl yapacağınızı anlamanız size kalandır. Ve kesinlikle sormaktan korkmayın! Unutmayın soruları olmayan kişilere sadece aptallar cevap veriri. Bu nedenle soru sormak bir iş alanında öğrenmeye olan ilginin göstergesidir.

Yani ne istediğinizi belirleyin ve ilk adımı atın:

Bir fikir:  Ödevinizi yapın (Pazar Araştırması yapın, anket yapın)

Tek başına mı yoksa birlikte biriyle mi yapmak istediğinizi düşünün

Halkın ihtiyacına bir çözüm geliştirin.

Fikrinizi gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak profesyonellerden oluşan bir ekibiz. Bize dönün ve size Letonya’daki fikirlerinizi yasal olarak doğru bir şekilde nasıl tasarlayacağınıza dair ipuçları vereceğiz. Her zaman en büyük destekçiniz olarak, fikir sahibi iş kurmak isteyen her bireye çalışmalarımız dahilinde yardım etmekteyiz. Bu sayede sizin de geleceğe dair Letonya’ da iş planlarınız olabilir.

 

Letonya’da İş Kurarak Oturum İzni Almak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.