Kültürler Arası İlişkiler Letonya & Türkiye

7 Kas    Letonya Genel
Türkiye ve Letonya

Türkiye ve LetonyaÇALIŞMA PROGRAMI HAKKINDA

Giderek daha yoğun olan uluslararası temaslar sayesinde ve Türkiye’nin katılım müzakereleri ışığında, Letonya ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik, kültürel ve eğitimsel işbirliği son yıllarda giderek daha da yakınlaşmıştır. Yeni müfredat, halihazırda işgücü piyasasındaki Türk dil uzmanlarına olan talebin yanı sıra, hem Letonya’ nın hem de Türkiye’ nin dünyadaki stratejik rolüne cevap vermek için tasarlanmıştır.

Kültürlerarası İlişkiler Letonya – Türkiye, Letonya’da ilk defa Türk dili, Türk tarihi ve kültürünün akademik programda çalışılabileceği yeni bir uzmanlık olacaktır. Profesyonel çeviri becerilerinin kazanılmasına özel dikkat gösterilecektir. Türk kültür mirası ve çağdaş çok kültürlü Türkiye’nin edebiyat, sanat, müzik ve sinema alanındaki başarıları tanıtılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, Türkiye’den misafir konuşmacılar Türkçe ders verecek. Avrupa Birliği (AB) Erasmus programı çerçevesinde, öğrenciler Türkiye’de çok çeşitli çalışma fırsatlarına sahip olacaklardır.

Elçilikler, Uluslararası Örgütler, Devlet Daireleri, Letonya’daki Yabancı Firmaların Temsilciliği, Tercüme, Turizm – bunlar, Uluslararası Kültürel İlişkiler Letonya-Türkiye mezunlarının çalışabileceği alanlardan sadece birkaçıdır.

DETAYLI BİLGİ

Zaman: Tam zamanlı

Eğitim Durumu:  Lisansüstü

Süre 40 hafta

Yeterlilik:  Lisans

Yıllık çalışma ücreti :  1707 EUR

Yukarıda bahsi geçen iki ülke ilişkisini düzenlemenin Letonya tarafına düşen kolu, Letonya Kültür Akademisi olmuştur. Bu akademi Türkiye’ den konuk öğrenci ve çalışma arkadaşları ağırlayacaktır. Detaylı bilgiler Letonya Kültürel Akademisi resmi internet sitesi üzerinden her yıl duyurular bölümünde yer almaktadır. Bu sayede Türkiye’ deki üniversitelerden mezun olmuş ve lisanlarını tamamlamış olan kişileri lisans üstü programları için hem çalışıp hem de lisans üstü eğitimini tamamlamak amacıyla müracaat edecektir. Üniversite kontenjanına uygun olarak alımlar gerçekleştirilecektir.  Letonya Kültür Akademisi hakkında detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Letonya Kültür Akademisi

Letonya Kültür Akademisi 29 Aralık 1990’da kuruldu. 1991 yılında 63 lisans öğrencisi çalışmalarına başladı.

Letonya Kültür Akademisi 1996 yılında lisans üstü çalışmalarına başlamıştır. 1999 yılında öğrenciler doktora programına ilk kez kabul edildi.

Letonya Kültür Akademisi, Letonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın 2013 yılına kadar lisans, yüksek lisans ve doktora yüksek lisans programlarında devlet tarafından tanınan diplomaları verme hakkına sahip akredite bir kurumudur. Bu sayede dünyaya açılmış ve dünyadan da çevre ülkeler başta olmak üzere öğrenci alımı yapmaya başlamıştır.

Letonya Kültür Akademisi, Letonya kültürü, bilimi ve eğitimi için akademik olarak eğitilmiş ve profesyonel olarak eğitilmiş uzmanlar hazırlar. Letonya okullarında rekabetçi ve talepkar insani disiplinlerden öğretim görevlileri olmasının yanı sıra aynı zamanda hümanistik bir bakış açısı ile insani değerler eğitimi de verilmektedir.

Oyuncuların ve Yönetmenlerin Kurslarının Mezunları, popüler ve uluslararası üne sahip yeni nesil sanatçılar, Letonya tiyatrolarında öncü roller üstlenmiş ve uluslararası film projelerinde film çekmiştir. TV operatörü derslerinin mezunları, Letonya’daki uluslararası film festivallerinde jüri temsilcisi olarak seçilen önemli TV ve sinema projelerine katılmaktadır. Bu durum da Letonya Kültür Akademisi ismini dünyaya duyurmaya yetmektedir. Ayrıca yukarıda bahsi geçen Türkiye ve Letonya arasındaki ilişkileri geliştirmek ama çalışmaları sürdürmektedir.

Akademi, düzenli olarak teorik ders veren yabancı akademisyenler tarafından ziyaret edilmesinin yanı sıra aktörler ve koreograflar için pratik dersler vermektedir. Yabancı akademisyenler ve öğrenci ziyaretleri Türkiye’ den de katkılar ile gelişmektedir. Bu sayede hem iki ülke ilişkileri gelişmekte he de kültürel bir faaliyet arasında çeşitlilik olduğu görülmektedir.

Letonya ve Türkiye arasındaki kültürleşmenin bir parçası olarak eğitim ve öğretim hayatı ile ülke gelişimlerine katkıda bulunmak heyecan verici bir olgudur. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça profesyonel ve bir o kadar da heyecan verici bir Letonya gezisi aynı zamanda kalınan bu süre zarfında eğitim öğretim programının bir parçası olmak da mutluluk vericidir. Erasmus kapsamında geliştirilecek olan bu program dahilinde öğrencilere çıkacak olan vize işlemleri de Letonya Kültür Akademisi üzerinden gelen davet mektubu ile hızlı şekilde ilerlemektedir. Hem ulaşımı hem vize işlemleri oldukça kolay bir adımda tamamlanır. Ardından eğitim öğretim programının Türkiye’ deki üniversiteler ile denkliğine bakılmaktadır. İki ülke arasında geliştirilen dostluk anlaşması ile eğitim öğretim programı müfredatlarında değişiklik bariz bir şekilde meydana gelmemektedir. Kısacası lisans ve yüksek lisans eğitimleri için yapılan başvuruların burada bir dönemden sayıldığını belirtmek gerekir. Ülkeye dönen öğrenciler aynı eğitimden geçmeyecektir. Letonya Kültür Akademisi hem Letonca’ nın hem de İngilizce’ nin hakim olduğu eğitim ile uygulanmaktadır. Hal böyle olunca Türkiye üzerinden gidildiğinde bu eğitim programında iki dil öğrenme şansı da artmaktadır. Erasmus kapsamında yurt dışından gelen öğrencilerin de fazlalığı nedeni ile evrensel dil olan İngilizce yönünde eğitim sunulması daha ağırlıklı bir plandır.

 

Letonya’da Eğitim Almak, Yaşamak veya Tüm Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.