Letonya Hakkında 12 Şaşırtıcı Gerçek

10 Tem    Letonya Genel

 1. Letonya’nın Avrupa’nın En Çok Doğal Alanına Sahip Ülkesi

Letonya‘da ülke coğrafyasının yaklaşık P’si yeşil alandır. Letonya’da 12 bin nehir ve 3 bin kadar da küçük göl bulunması ile küçük yüz ölçümlerine bakıldığında temiz kalmış doğalarının Letonyalılar için ne kadar önemli olduğunu anlamak da mümkündür. Tüm bu özellikleri ile doğal performans indeksinde ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca ’luk bir kısım da bataklık ülkede.

 1. Avrupa’nın en geniş şelalesi Letonya’da

Venta Şelalesi (Ventas Rumba) genişlik olarak Avrupa’da 1 numara ve tam 240 metre genişliğe sahiptir.

 1. Letonya’nın Kendine Özgü Doğal Tedavi Yöntemleri Mevcut

Letonya’da, insanlar doktora gitmeye çok ihtiyaç duymazlar. Çünkü sürekli olarak kullandıkları sağlıklı kalma yöntemleri vardır. Doğal çaylar, doğal orman meyveleri, bu meyvelerden yapılan şuruplar, huş ağacının özsuyu, evija (doğal ürünlerden yapılmış bir tür krem), Letonya Balsamı, ev yapımı bal gibi birçok doğal ürün Letonya halkı tarafından sürekli olarak tüketilmektedir. Türkler için rakı ne ise Letonlar için de Black Balsam aynı, fakat Black Balsam 24 çeşit bitkinin karışımı ile oluşturulan bir içkidir.

 1. Dünyanın en uzun kadınları Leton kadınları

2014 yılında yapılan bir araştırma sonucu en uzun kadınlar Letonya’da, Letonyalı kadınların boy ortalaması 170 cm çıkmıştır.

 1. Dünyanın en uzun kadın basketbolcusu Uljana Semjonova Letonya’dan

1952yılında doğan Uljana Semjonova 210 cm boyu ile dünyanın en uzun kadın basketbolcusu olarak tarihe geçmiştir.

 1. Letonya En Çok Manken Oranına Sahip Ülkelerden Biridir.

Letonya dünya üzerinde en çok model oranına sahip ülkelerden biridir. Şu an bu konuda rekabet etmekte olduğu ülkeler; Estonya, İzlanda, Danimarka, Litvanya’dır.

 1. 10. Letonya 2. Dünya Savaşı’nda çok fazla sayıda kayıp verdi

Letonlar 2. Dünya Savaşı sırasında Ruslar ve Almanlar arasında kaldı ve büyüklerin anlattıklarına göre iki kardeşten biri Alman biri Rus tarafında savaşmaya zorlandığı durumlar bile olmuş ve bu vahşet dolu bu dönemde Letonlar nüfuslarının ,5 gibi bir oranını kaybetmiş. Bu durum ülke bazında Avrupa’daki en yüksek kayıp oranlarından birini oluşturuyor.

 1. Pagan geleneklerini devam ettiriyorlar

Letonyalılar hala eski pagan geleneklerini, aynı Türkiye’de eski şaman geleneklerinin sürdürülmesi gibi devam ettirmektedirler, bu yüzden bazı kültürel öğelerimiz Letonyalılarla ilginç bir şekilde benzeşmektedir. Bu geleneklerden bazıları: kurşun dökmek, ateşin üzerinden atlamak (Türkiye’de baharın başlangıcında, Letonya’da da en uzun günde), ölünün ardından toplanmak, ağaçlara kurdele ve çaput bağlamak, bu geleneklerden bazılarıdır.

 

 1. Letonya eşsiz güzellikte plajlara sahip

Letonya plajları yalnızca ince doğal kumdan oluşmaktadır. Bu plajlarda çevre kirliliği oranı yok denecek kadar azdır ve ülkede toplam sahil şeridi uzunluğu 531 km’dir ve bu sahil şeridi uzunluğunun yüzde 35’i plajlardan oluşur. Letonya’da sanılanın aksine yazların sıcak geçmektedir.

 1. Dünyanın en büyük şarkı ve dans festivaline ev sahipliği yapıyor

Bu festival 4 senede bir düzenleniyor ve yaklaşık 40.000 kişiden fazlası katılıp bir arada şarkı söyleyip dans ediyorlar. Ayrıca 300.000’den fazla geleneksel şarkıları var ki bu da dünya çapında bir rekor.

 1. En Popüler Spor Buz Hokeyi

Dünya üzerinde buz hokeyinin en popüler spor olarak görüldüğü yalnızca üç ülkeden biri Letonya’dır. Diğer ülkeler ise Kanada ve Finlandiya’dır.

 1. Göl ve nehir zengini

Ülkede 12.000 nehir ve 3.000 irili ufaklı göl bulunuyor ve bu eşsiz doğa güzelliklerine sahip olan bu ülkede  doğa gezisi, sandal ve tekne turları yapabilirsiniz, aynı zamanda tatil yapmak için ideal bir ülkedir.

 

Letonya’da Çalışarak Tüm Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmak İstiyorsanız Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın.